Ortodonta Łódź

Wady ortodontyczne u dzieci – ich rodzaje i sposób leczenia

Zdrowie i uroda

Ortodonta Łódź jest w stanie zdiagnozować wady zgryzu już u kilkulatków. Bardzo często wady ortodontyczne pojawiają się u maluchów, jednak odpowiedni sposób leczenia może całkowicie zlikwidować te problemy. Ważna jest jednak stała kontrola u stomatologa, podjęcie prawidłowego leczenia oraz działanie mające na celu zapobieganie powstawaniu tego typu wad.

Rodzaje wad ortodontycznych

U dzieci można zaobserwować kilka problemów ze zgryzem. Niektóre są widoczne gołym okiem, inne muszą zostać zdiagnozowane przez specjalistę. Leczenie wady ortodontycznej Łódź jest zawsze możliwe, jednak zależy od rodzaju problemu.

Zgryz otwarty – jest to wada polegająca na tworzeniu się szpary niedogryzowej, ponieważ zęby się ze sobą nie stykają. Przypadłość może utrudniać żucie pokarmów.
Zgryz krzyżowy – przy tym problemie zęby dolne zachodzą na zęby górne.
Przodozgryz – wada powoduje nachodzenie zębów dolnych na górne, a tym sam charakterystyczne wysunięcie szczęki do przodu.
Tyłozgryz – najczęstsza wada zgryzu, która polega na cofnięciu się dolnego łuku zębowego względem górnego. W skrajnych przypadkach może powodować cofnięcie się żuchwy i opadanie kącików ust.

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Dzieci posiadające wady zgryzu powinny zostać dokładnie zbadane. Ortodonta Łódź jest w stanie dobrać sposób leczenie, zależący od rodzaju wady i jej nasilenia. W leczeniu problemów ortodontycznych stosuje się szlifowanie zębów, ćwiczenia mięśniowe, leczenie szpatułką. Możliwe jest również leczenie wady ortodontycznej Łódź poprzez założenie aparatu czynnościowego, ruchomego lub stałego. Aparat ortodontyczny Łódź zakładany jest na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Nie powoduje bólu czy problemów z jedzeniem i z czasem pacjent zapomina o jego istnieniu. Co ważne, aparat ortodontyczny Łódź może być zakładany u dzieci lub młodzieży.

Profilaktyka ortodontyczna – o tym warto pamiętać

Samo leczenie wad ortodontycznych to nie wszystko. Są to problemy z uzębieniem, które mogą wynikać z nieodpowiednich nawyków. Ortodonta w Łodzi jest w stanie doradzić rodzicowi odnośnie tego, jakie działania profilaktyczne warto stosować na co dzień. Należy do nich między innymi układanie niemowląt do spania na plecach, na stosunkowo twardym materacu bez poduszek, zachowywanie odpowiedniej pozycji ciała dziecka podczas karmienia czy wybieranie smoczków, których kształt przypomina sutek kobiecy. Wśród działań profilaktycznych wymienia się także leczenie próchnicy u dzieci oraz motywowanie maluchów do codziennej higieny zębów.

Podziel się