wózek widłowy, serwis wózków widłowych

Serwis wózków widłowych – zakres obowiązków i… nie tylko!

Przemysł Motoryzacja

Podstawą sprawnego i płynnego funkcjonowania magazynu każdego przedsiębiorstwa, jest sprawne i płynne funkcjonowanie… wózków widłowych. To od nich zależy, czy towary i produkty dostępne “na stanie” dotrą na czas w określone miejsce hali, do klienta lub do sprzedawcy, jako zwrot. Jeśli wózki te mają odpowiednio funkcjonować, to muszą one być poddane profesjonalnemu serwisowi. Jakie są jego podstawowe obowiązki?

Gaz – paliwo przyszłości i… podstawa serwisu

Zdecydowana większość wózków widłowych jest napędzana gazem. Oznacza to konieczność przeprowadzania stosownych badań serwisowych, których celem jest wykluczenie ewentualnych nieszczelności i awarii. Profesjonalnie działający serwis wózków widłowych śląsk musi więc dokonać stosowanych analiz, a na koniec poświadczyć odpowiednim dokumentem, że dana instalacja spełnia postawione przed nią zadania. Na tej podstawie wiadomo, że wózek widłowy śląsk może zostać poddany dalszej eksploatacji, przy czym ważność tych badań ma ściśle określone ramy czasowe.

Nie nasz wózek, nie nasz problem?

Profesjonalny wynajem wózków widłowych śląsk oferuje swoim klientom dostęp do wysokiej klasy maszyn, których zakup – w określonych ramach czasowych – byłby po prostu nieopłacalny. Niestety zdarzają się i takie firmy, które oferując wynajem wózków widłowych śląsk, nie przeprowadzają stosownych badań. Profesjonalny serwis wózków widłowych nie może sobie pozwolić na taką “fuszerkę”. Karygodnym jest podbijanie kolejnych przeglądów technicznych niejako “po znajomości”. Dlatego całkiem słuszne wydaje się kontrolowanie serwisów wózków widłowych i – w razie np. wypadku – nakładanie na nie stosownej odpowiedzialności karnej.

Trakcja – to od niej zależy sprawność wózka

Profesjonalny serwis wózków widłowych śląsk powinien również dokonać rzetelnej kontroli stanu technicznego trakcji, czyli układu napędowego wózka widłowego. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że wózek widłowy śląsk nie zagrozi zarówno swojemu użytkownikowi, jak również… innym osobom, które będą poruszać się w jego bliskim otoczeniu. Oprócz trakcji ważne jest też skontrolowanie systemu hydraulicznego podnoszenia widełek wózka. Układ ten – ze względu na duże obciążenia – również powinien być poddany w miarę częstym oględzinom.

Podsumowując, firmy serwisujące wózki widłowe na Śląsku i nie tylko, nakładają na siebie wielką odpowiedzialność. Zwłaszcza, że maszyny te stają się integralnym elementem każdej hali magazynowej, w tym niewielkich przedsiębiorstw produkcyjnych. To od nich zależy bezpieczeństwo użytkowników tych urządzeń.

Podziel się