elektryka, SEP

Jak zdobyć uprawnienia G1?

Technologia Przemysł

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się elektryczne uprawnienia G1, które pozwalają znaleźć lepiej płatną pracę w zawodzie.

Czym są uprawnienia SEP?

Osoby, które zajmują się dozorem urządzeń lub eksploatacją sieci elektroenergetycznych mogą w ten sposób rozwinąć skrzydła. Uprawnienia SEP do 1kV są obowiązkowe, jeśli chcesz pracować przy obsłudze lub konserwacji urządzeń przetwarzających oraz przesyłających energię elektryczną. Osoby, które mają takie kwalifikacje, mogą szukać dobrze płatnego stanowiska na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli twoim celem jest zdobycie uprawnień sepowskich G1 to powinieneś zacząć od znalezienia dobrego kursu. Najlepiej zwrócić uwagę na statystyki zdawalności oraz program szkolenia, a właściwie jego zakres tematyczny. Uczestnicy mogą zdobyć dużą wiedzę praktyczną i teoretyczną, jeśli kurs jest odpowiednio prowadzony. W takiej sytuacji egzamin przed komisją kwalifikacyjną nie powinien być dużym problemem. W programie szkolenia powinny się także znaleźć zagadnienia związane z bezpieczeństwem, czyli pierwsza pomoc oraz środki ochrony przeciwpożarowej. Poszczególne punkty programu są dokładnie omawiane przez specjalistów prowadzących szkolenie. Najlepiej robić sobie notatki i wszystko powtórzyć bezpośrednio przed egzaminem. Po ukończonym kursie trzeba złożyć wniosek w oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Egzamin SEP

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pytania egzaminacyjne nie będą raczej wybiegać poza materiał, który był omawiany podczas szkolenia. Nie opłaca się oczywiście uczyć skomplikowanych regułek na pamięć. Chodzi tu bardziej o zrozumienie poszczególnych kwestii, tak żeby osoba egzaminowana wiedziała o czym mówi. Uprawnienia elektryczne może zdobyć każda pełnoletnia osoba w tym kraju. Tak naprawdę nie ma innych specjalnych warunków przystąpienia do kursu SEP. Warto dodać, że szkolenia są obecnie organizowane w formie zdalnej oraz stacjonarnej. Wybór szkolenia zależy od osobistych preferencji. Egzamin odbywa się stacjonarnie w formie ustnej przed Komisją Kwalifikacyjną. Należy pamiętać, że państwowe świadectwo kwalifikacji jest ważne tylko przez pięć lat. Na rynku działa wiele firm, które oferują kursy przygotowujące kandydatów do zdobycia uprawnień. Uprawnienia g1 to nie tylko wyższe kwalifikacje, ale również bardzo duża szansa na rozwój zawodowy.

Podziel się