energetyka, elektryk, SEP

Co oznaczają uprawnienia SEP i kto może je zdobyć?

Technologia Przemysł

Skrót SEP można rozszyfrować jako Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Zrzesza ono grupy ludzi z całego kraju, którzy posiadają stosowne kwalifikacje do pracy w branżach elektrycznych, ale też budowlanych i przemysłowych, gdzie obowiązki zawodowe wiążą się bezpośrednio z obsługą instalacji elektrycznych, gazowych, lub energetycznych. Uzyskanie certyfikatów może być konieczne, by w ogóle była szansa na pracę w rozmaitych zawodach. Czasem jest również potrzebne do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i rozszerzania zakresu zadań. Praca w branżach, w których ma się bliski związek z energią elektryczną lub gazową jest trudna i wymaga naprawdę rzetelnej wiedzy. Nie ma tam miejsca na spontanicznie zachowania.

Uprawnienia SEP cena

Uprawnienia SEP dzieli się na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich (G1) dotyczy korzystania z urządzeń elektroenergetycznych oraz sprawowania nadzoru nad nimi. Druga grupa, czyli G2 odnosi się adekwatnie do instalacji i urządzeń podłączonych z sieciami elektrycznymi. Trzecia z kolei (G2) obejmuje urządzenia oraz instalacje gazowe. Jeśli chodzi o uprawnienia SEP cena kursów jest uzależniona od rodzaju uprawnień. Można oczywiście odbyć kilka różnych kursów.

Uprawnienia SEP do 1kv cena

Uprawnienia SEP do 1kv pozwalają na obsługę i kontrolę urządzeń elektrycznych o napięciu nieprzekraczającym 1 kv. Jest to najpowszechniejszy rodzaj uprawnień. Pozwala efektywnie montować i obsługiwać wszelaki sprzęt podłączany do sieci elektrycznej. Dla fachowców w tym zakresie istnieją duże możliwości zawodowe w przemyśle i firmach zajmujących się produkcją, eksploatacją bądź montażem sprzętów elektrycznych. Jeśli chodzi o uprawnienia SEP do 1kv cena wynosi maksymalnie ok. 400 – 500 zł. Kurs może trwać tylko jeden dzień, a nawet może odbywać się online w formie videokonferencji.

Uprawnienia gazowe cena

Jeśli natomiast chodzi o uprawnienia gazowe cena również nie jest wygórowana. Jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Często firmy szkoleniowe proponują odbycie kursu G1, G2 i G3 łącznie, gwarantując niższe opłaty w pakiecie. Wielu pracodawców zwraca pracownikom poniesione nakłady, zwłaszcza, jeśli od kwalifikacji uzależnia się dalsze zatrudnienie w danej firmie bądź możliwość rozwoju zawodowego. Warto brać udział w szkoleniach, by poszerzać swoją wiedzę oraz zasobność portfela, ponieważ specjaliści zarabiają lepiej.

Podziel się