dentysta, stomatolog

Nowotwór jamy ustnej – objawy, przyczyny oraz leczenie

Zdrowie i uroda

Nowotwór jamy ustnej to nowotwór, który wystąpić może na wargach, podniebieniu, policzkach, języku oraz w gardle. Jest to najczęściej występujący rak, a na największe ryzyko zachorowania dosięgnąć może mężczyzn po 40 roku życia, którzy spożywają alkohol oraz palą papierosy.

Przyczyny nowotworu jamy ustnej

Zmiany nowotworowe w jamie ustnej powstają na skutek palenia papierosów oraz picia mocnych napojów alkoholowych. Kolejną przyczyną może być zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego oraz wystąpienie przewlekłego zapalenia dziąseł.
Zmiany nowotworowe w jamie ustnej mogą być także spowodowane nieodpowiednią higieną, której efektem są stany zapalne. Źle dobrana proteza zębowa, która powoduje podrażnienia błony śluzowej, także może spowodować nowotwór jamy ustnej.

Objawy nowotworu jamy ustnej

Nie ma konkretnie określonych objawów, którymi charakteryzuje się nowotwór jamy ustnej, dlatego choroba ta często wykrywana jest w późnym stadium.
Zmiany nowotworowe w jamie ustnej często nie budzą podejrzeń, dlatego jeśli jakakolwiek zmiana utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, wówczas należy udać się do lekarza.
Najczęstszymi objawami raka jamy ustnej są:

  • białe i czerwone plamy,
  • guzki na boku języka lub na dolnej wardze.
    Jeśli guz rozwija się na podniebieniu lub dziąśle, wówczas objawia się on nadmiernym ślinieniem, drętwieniem jamy ustnej, szczękościskiem oraz bólem i brzydkim zapachem z ust. Innymi objawami są chrypka oraz ból gardła, a także krwawienie z buzi i duszności.

Leczenie nowotworu jamy ustnej

Dobór sposobu leczenia zmian nowotworowych, w jakie ustnej uzależniony jest od miejsca, w którym one występują. Jeśli guz nie jest złośliwy i nie zaatakował węzłów chłonnych, wówczas wycinany jest z niewielkim marginesem. Jeżeli zmiany okażą się złośliwe wtedy, trzeba wyciąć węzły chłonne, które znajdują się w górnej części szyi. Jeśli guz jest miejscowy i jest zaawansowany, wtedy zaleca się przejście radioterapii.
Jeśli zmiany dotyczą okolicznych struktur, wtedy operacja jest skomplikowana i może dotyczyć usunięcia fragmentów kości i określonej grupy węzłów chłonnych. Po wykonaniu takiego zabiegu pacjent poddawany jest radioterapii lub chemioterapii.
Jeśli przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek operacji wykryte zostaną przerzuty na węzły chłonne, wtedy muszą one zostać całkowicie usunięte, a także przeprowadzona musi być chemioterapia lub radioterapia.

Podziel się