kasetony

Zalety kasetonów styropianowych

Dom i ogród

Do wykończenia wnętrz szukamy coraz to nowszych materiałów, które pozwalają na stworzenie oryginalnych rozwiązań dekoracyjnych. Równocześnie chcemy, by były odporne na zabrudzenia, łatwe w zastosowaniu i w rozsądnej cenie. Wszystkie te warunki spełniają kasetony styropianowe.

Czym są kasetony styropianowe?

Styropian jest materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Styropian wykonywany jest z polistyrenu o różnym zagęszczeniu i różnej strukturze. Duże możliwości obróbki sprawiły, że stał się popularnym materiałem do produkcji sztukaterii dekoracyjnej. Mogą być to listwy sufitowe i przypodłogowe, kasetony ze styropianu sufitowe i ścienne, obramowania drzwi i okien, szczególnie ozdobne rozety.

Kasetony sufitowe najczęściej dostępne są w formie kwadratowych płyt o wymiarach 50×50 cm, ale mogą występować także w innych wymiarach. Ciekawym elementem dekoracyjnym są rozety styropianowe do umieszczania na sufitach lub ścianach jako pojedyncze elementy.

Jak wykorzystać kasetony ze styropianu?

Kasetony styropianowe przede wszystkim służą do celów dekoracyjnych, ale dzięki właściwościom styropianu można wykorzystać je także do ocieplenia pomieszczenia i jego wygłuszenia. Szczególnie mieszkania narożne położone na najwyższej kondygnacji narażone są na duże straty ciepła. Kasetony ścienne styropianowe doskonale pozwolą zmniejszyć te straty i obniżą koszty ogrzewania.

Kasetony ze styropianu doskonale nadają się do odnawiania mieszkań. Nie tylko dzięki ciekawemu wzornictwie zmienią całkowicie ich wygląd, ale w prosty sposób pozwolą zamaskować wszelkie nierówności na ścianach sufitach. Mało znaną zaletą kasetonów styropianowych jest fakt, że chronią one sufit przed efektami zalania przez sąsiada. Tradycyjny sufit po zalaniu wymaga ponownego pomalowania, w przypadku kasetonów styropianowych wystarczy, że wyschną i żadnego śladu nie będzie.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacji wnętrz jest wykorzystanie kasetonów ściennych styropianowych. Można wykończyć nimi całą ścianę lub tylko określone fragmenty np. szczególnie narażone na zabrudzenie. W razie potrzeby w łatwy sposób można kasetony zniszczone odkleić i zastąpić je nowymi.

Kasetony styropianowe dostępne w sklepach stacjonarnych najczęściej są w kolorze białym, ale coraz więcej sklepów internetowych oferuje kasetony ścienne styropianowe w różnej kolorystyce, co stwarza większe możliwości aranżacyjne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by białe kasetony pomalować na dowolny kolor.

Podziel się