szpadel mechaniczny

Co warto wiedzieć o szpadlach mechanicznych?

Dom i ogród Technologia

Narzędzia ogrodnicze i polowe są urządzeniami rolniczymi, które powstały w celu usprawnienia i mechanizacji procesu produkcji rolnej. Zmieniały się na przestrzeni lat. Obecnie występuje wiele ich typów i modeli.

Czym dokładnie są szpadle mechaniczne?

Szpadle i łopaty to narzędzia najbardziej wykorzystywane w pracach polowych i ogrodniczych. Łopata służy do przerzucania i przenoszenia różnych materiałów, natomiast szpadel to używany jest do kopania i rycia w ziemi. W celu usprawnienia tych czynności zaprojektowano szpadel mechaniczny. Chociaż na rynku maszyna jest już znana od dawna,
dopiero w ostatnim czasie stała się bardziej popularna. Szpadel mechaniczny jest urządzeniem, które służy do uprawy gleby. Zastępuje tradycyjny pług. Maszyna znakomicie uprawia głęboko glebę, równomiernie ją wzruszając nawet do głębokości 60 cm. Na rynku obecne są różnorodne modele szpadli mechanicznych, które są dostosowane do wszystkich typów ciągników.

Zastosowanie

Szpadel mechaniczny znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest dogłębna i całościowa penetracja gruntu. Ułatwia wprowadzenie nawozów sztucznych do gleby, likwiduje zbitą warstwę ziemi, poprawia przepuszczalność wilgoci i wody, napowietrza grunt. Redukuje skutki erozji ziemi. Równomiernie nie punktowo uprawia glebę. Może być wyposażony w zależności od typu w większą lub mniejszą liczbę łopat. Szpadle i łopaty wykonane są ze stali hartowanej, są więc trwałe. Możliwa jest ich wymiana w razie zużycia. Na rynku występują modele, które posiadają podwójny układ łopat. Urządzenie nie wymaga dużej mocy ciągnika. Znakomicie sprawdza się podczas prac związanych z rekultywacją sadu, w winnicach, na zboczach górskich i pagórkach oraz na wilgotnej glebie. Może być stosowany do przesadzania drzew i krzewów oraz wycinania otworów w ziemi. Sprawdza się więc w szkółce leśnej.

Charakterystyka

Szpadle mechaniczne są proste w obsłudze. Zapewniają bezpieczną i wygodną pracę. Posiadają regulacje parametrów roboczych. Koła w wyposażeniu urządzenia zapewniają stabilne podparcie maszyny w trakcie pracy. Demontaż maszyny jest szybki i sprawny. Konserwacja polega na stosowaniu smaru w mechanizmie korbowym. Transport urządzenia
na drogach publicznych jest nieuciążliwy. Szpadle mechaniczne wykonując prace polowe niwelują powstawanie bruzd i podeszwy płużnej. Można je wykorzystać  do mieszania z glebą zielonej masy, kompostu oraz nawozu. Najważniejszą częścią maszyny są szpadle i łopaty zamontowane na wałach korbowych. Obracające się wokół własnej osi wały wprawiają w ruch posuwisto zwrotny szpadle.

Podziel się