narzędzia dentysty, stomatolog

Alternatywy dla borowania

Zdrowie i uroda

Dawniej z leczeniem uzębienia kojarzyło się niemalże wyłącznie borowanie. Każdy, kto odczuwał ból zęba, mógł się już domyślać, że stomatolog Wolsztyn użyje przy leczeniu przerażającego wiertła, którego sam dźwięk potrafił doprowadzić do wystąpienia silnego lęku i przerażenia.

Czasy się jednak zmieniły i zmieniły się one również dla różnych specjalizacji medycznych. Teraz w stomatologii nie tylko borowanie pomaga w leczeniu ubytków czy próchnicy, bo dentysta Wolsztyn może zastosować wiele alternatywnych dla niego metod. Niektóre z nich są nawet lepsze od klasycznego wiercenia. Co takiego mają więc pacjenci do wyboru?

Specjalistyczne zabiegi do leczenia próchnicy

Te wszystkie zabiegi alternatywne, które mają być dodatkową opcją wyboru do borowania, zdecydowanie są zabiegami bardzo nowoczesnymi, dlatego nie przeprowadza się ich we wszystkich gabinetach stomatologicznych, a wyłącznie w tych wybranych, zazwyczaj przede wszystkim w gabinetach dziecięcych. W przeciwieństwie do klasycznego “wiercenia” stomatolodzy Wolsztyn zwykle nie używają przed nimi żadnych środków znieczulających. Dlaczego? Ponieważ te zabiegi są całkowicie bezbolesne i jest to jedna z ich głównych własności.

Oczywiście pacjent może odczuć w ich trakcie minimalny dyskomfort, ale jest on na tyle niewielki i nieznaczny, że naprawdę nie ma sensu się znieczulać, by go nie odczuć. W ramach alternatywy dla zwykłego borowania stomatolodzy Wolsztyn mogą zaproponować m.in. ozonoterapię, ale też i jeszcze nowocześniejszą abrazję powietrzno-piaskową. Pierwszy typ zabiegu poleca się zwłaszcza małym pacjentom. Abrazja jest nieco bardziej użyteczna, jednakże na ten moment wciąż niewiele gabinetów w Polsce ma ją w swojej ofercie usług.

Plusy i minusy alternatywnych zabiegów

Dobry dentysta Wolsztyn na pewno jednak wspomni pacjentowi o tym, że każdy ze wspominanych powyżej zabiegów może jednak doprowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Chociażby taka ozonoterapia w skrajnych przypadkach potrafi wywołać demineralizację szkliwa, a z z kolei abrazja, jeśli zostanie niewłaściwie wykorzystana, może dopuścić do wystąpienia nadwrażliwości zębów. Czasem więc stomatolog Wolsztyn może zalecić mimo wszystko poddanie się klasycznemu borowaniu. Borowanie nie musi przecież boleć. Wystarczy przed zabiegiem skorzystać ze znieczulenia.

Podziel się