lekarz stomatolog, dentysta

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Zdrowie i uroda

Stomatolog dziecięcy Łódź to specjalista, który porusza się w obszarze pedodoncji. Jest to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób zębów u najmłodszych.

Stomatologia dziecięca Łódź

Jak wiadomo, już w początkowych latach życia dziecka pojawia się wiele problemów takich jak zaburzenia ząbkowania. Warto udać się do stomatologa z dzieckiem w wieku 2-3 lata, ponieważ będzie on w stanie ocenić czy zęby oraz dziąsła dziecka są zdrowe. Pedodonta zajmuje się leczeniem pierwszych zębów, czyli zębów mlecznych. W przypadku dzieci starszych lekarz podejmie się leczeniem stałych zębów, które nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Ważna jest również profilaktyka oraz edukacja dziecka.

Dziecko w czasie wizyty zostanie przebadane pod kątem chorób jamy ustnej. W przypadku pojawienia się próchnicy czy też wad zgryzu możliwa będzie szybka reakcja i wyleczenie w początkowym stadium.
W przypadku dzieci stomatolog przeprowadza fluoryzację, nazywaną również lakierowaniem zębów. Jest to seria zabiegów, podczas których zęby dziecka pokrywane są cienką warstwą substancji mającej w składzie fluor. Substancja ta skutecznie uodparnia szkliwo na działanie bakterii oraz kwasów.

Dentysta dziecięcy Łódź

Zęby dziecka, na których pojawiły się szczeliny oraz wgłębienia zostaną skutecznie zalakowane. Przeszkodzi to w dostawaniu się resztek pokarmów oraz pojawieniu się bakterii prowadzących często to próchnicy. Lak to substancja półpłynna, która bardzo dobrze chroni zęby przed kwasami oraz bakteriami. Rozwiązanie to może być stosowane na zęby stałe oraz mleczne. Według ekspertów należy przeprowadzić takie zabiegi już po wyrżnięciu pierwszych zębów. Pedodoncja zajmuje się również leczeniem próchnicy, ważne jest to, aby wykryć ją bardzo szybko, ponieważ przeszkodzi to w rozprzestrzenianiu się choroby na inne zęby. Dentysta dziecięcy Łódź z pewnością poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Jak wiadomo, zęby mleczne są bardziej narażone na kwasy oraz bakterie, ponieważ są mniej zmineralizowane. Nawet w przypadku pierwszych zębów, może być konieczne leczenie kanałowe. Zęby mleczne mogą leczone na wszelkie możliwe sposoby, ponieważ zbagatelizowanie problemu może przełożyć się również na zęby stałe. Ważne jest to, aby utrzymać zęby mleczne w odpowiednim stanie aż do pojawienia się zębów stałych. Czasem może okazać się konieczne przeprowadzenie usunięcia zęba mlecznego, wtedy gdy niemożliwe jest leczenie tradycyjnymi metodami.

Podziel się