dentysta, stomatolog

Proteza overdenture – co to jest?

Zdrowie i uroda

Około 9 milionów Polaków musi korzystać z protez zębowych – częściowych bądź całkowitych. Wielu z nich jest niezadowolonych z takiego stanu rzeczy, narzekają oni na niewygodę i brak komfortu. W takich przypadkach warto rozważyć rozwiązanie, jakim jest proteza overdenture. Na czym ona polega? Jakie są zalety protezy overdenture?

Co to jest proteza overdenture?

Nazywana jest inaczej protezą szkieletową bezklamrową na zatrzaskach. Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań protetycznych. Przede wszystkim jest ono ruchome. Pokrywa na całej powierzchni korzeń, korzenie uzębienia resztkowego lub implant. Ważny jest tutaj brak konieczności usuwania korzenia. Przez to rozwiązanie zwiększa się stabilność protezy zębowej.
Jak założyć taką protezę? Zwykle wymaga to kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszej z nich, lekarz przygotowuje odpowiednie miejsce pod implanty, wykonuje też odcisk szczęki. Po wykonaniu przez niego protezy, na drugim spotkaniu, dokonuje on przymiarek metalowego szkieletu protezy raz z zatrzaskami, na których będzie się ona utrzymywać. Jeśli wszystko jest w porządku, na trzeciej i ostatniej już wizycie, lekarz sprawdza gotową protezę zębową w ustach pacjenta. Jeśli wszystko jest w porządku, oddaje on gotową protezę pacjentowi.

Zalety protezy overdenture

Gdy poznaliśmy już dokładnie, co to jest proteza overdenture, warto zastanowić się, jakie istnieją zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane powyżej, proteza taka jest dużo bardziej stabilna od tradycyjnego rozwiązania. W ten sposób minimalizujemy ryzyko jej wypadnięcia, np. podczas kichania, uśmiechania się czy nagłych napadach śmiechu.
Inną, istotną zaletą protez zębowych tego typu, jest ich estetyka oraz komfort noszenia. Są one praktycznie niewidoczne, a jeśli pacjent zachowa odpowiednie zasady higieny jamy ustnej, mogą one służyć przez wiele lat.
Warto wspomnieć, iż często możliwe jest założenie protezy overdenture jedynie na dwóch implantach w żuchwie u pacjentów bezzębnych. Takie rozwiązanie ma przystępną cenę, jest bardzo estetyczne, a także, co najważniejsze, znacząco wpływa na komfort użytkowania takiej protezy.

Jak widać, proteza overdenture może być świetnym rozwiązaniem dla osób całkowicie bądź częściowo pozbawionych uzębienia. Ma ona wiele zalet, znacząco wpływa na komfort użytkowania. Dlatego też, jeśli tylko opisany problem dotyczy nas, lub kogoś nam bliskiego, warto zapytać o to dobrego stomatologa.

Podziel się