gabinet stomatologiczny, dentysta

Kiedy prowadzi się leczenie zębów w narkozie?

Zdrowie i uroda

Leczenie zębów w narkozie przeprowadza się dość rzadko. To silne znieczulenie, które zwykle nie jest niezbędne do przeprowadzenia procedur stomatologicznych, choć są sytuacje, w których jest ono niezbędne. Kiedy prowadzi się leczenie zębów pod narkozą? Czy warto się na nie zdecydować?

Leczenie zębów pod narkozą Tychy – kiedy się je prowadzi?

Narkoza to znieczulenie ogólne, które jest wykonywane przez anestezjologa. Polega ono na wprowadzeniu pacjenta w kontrolowany sen, podczas którego nie odczuwa on bólu czy dyskomfortu. Najczęściej leczenie zębów pod narkozą przeprowadza się w przypadku osób, dla których wizyta u stomatologa jest ogromnym stresem. Często jest ono prowadzone dla pacjentów z zaburzeniami rozwojowymi, które nie pozwalają im na spokojne poddanie się zabiegom stomatologicznym. W ich przypadku często nawet zwykłe przeglądy dentystyczne należy prowadzić w narkozie. Może też ono być przeprowadzane w przypadku pacjentów, którzy mają ataki paniki w gabinecie stomatologicznym i nie są w stanie poddać się niezbędnemu leczeniu w żaden inny sposób. Oczywiście jest ona wskazana także podczas długich i skomplikowanych zabiegów np. chirurgii szczękowej. Narkoza umożliwia przeprowadzenie ich bez ryzyka, że pacjent się poruszy czy w kluczowym momencie będzie musiał przełknąć ślinę. To bardzo ważne, bo umożliwia skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie zębów.

Co trzeba wiedzieć o leczeniu pod narkozą?

Leczenie zębów w narkozie jest dość problematyczne. Z racji tego, że konieczne jest wprowadzenie i wyprowadzenie pacjenta ze znieczulenia, to wizyta trwa zdecydowanie dłużej. Stąd też często stomatolodzy starają się podczas jednego zabiegu wykonać jak najwięcej procedur po to, by wykorzystać jak najlepiej ten czas. Bardzo ciekawą kwestią jest fakt, że leczenie zębów pod narkozą wymaga obecności anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej. Zespół ten ma za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem pacjenta podczas całego procesu. W ten sposób można mieć pewność, że wszystkie parametry życiowe pacjenta utrzymują się na odpowiednim poziomie, a narkoza przebiega tak, jak powinna. Warto też zaznaczyć, że wprawdzie narkozy nie należy się obawiać, to nie można traktować jej jako rozwiązania na wszystko. Bez wątpienia nie należy decydować się na nią bez wyraźnego powodu.

Podziel się