szczoteczka do zębów, dentysta

Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Zdrowie i uroda

Zdobywa na przestrzeni lat wiedza na temat różnych chorób zębów doprowadziła do tego, że teraz dobry dentysta Wrocław potrafi poradzić sobie niemalże z każdym przypadkiem. A te przypadki bywają jednak skrajnie różne. Nawet ból zęba miewa mocno odmienne przyczyny. Te najczęstsze opisujemy poniżej.

1 – próchnica

Tej przyczyny teoretycznie nie trzeba by było chyba jakoś szczegółowo omawiać, bo każdy ją zna i każdy chyba wie, że próchnica prowadzi do bólu zębów. To jedna z częściej występujących chorób jamy ustnej. Dziecięcy stomatolog Wrocław ma z nią do czynienia non stop, bo przeważnie atakuje ona właśnie zęby mleczne, jednakże nawet w wieku dorosłym próchnica zwykle nie odpuszcza, a potrafi przyjąć jeszcze gorszą formę, atakując nie tylko zęby, ale również i ich miazgę. Koniec końców doprowadza do demineralizacji szkliwa i zębiny. Pod wpływem działania wywołujących ją bakterii zęby stają się wyraźnie słabe, a ich struktura ulega negatywnej przemianie.

2 – zapalenie miazgi

Do zapalenia miazgi zęba dochodzi przeważnie wskutek rozwoju próchnicy, jednakże inną przyczyną tej przypadłości bywają mechaniczne urazy zębów. Stanów zapalnych nie wolno bagatelizować. Każdy dentysta Wrocław powie o tym, że są one bardzo groźne, o wiele groźniejsze od samej w sobie próchnicy, bo jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie wyleczone, zwykle doprowadzą do martwicy miazgi zęba, co z kolei może zakończyć się koniecznością jego wyrwania. W przypadku zapalenia miazgi dochodzi do wystąpienia kilku charakterystycznych objawów. Pacjenci skarżą się na umiarkowane bóle, jednakże z czasem ulegają one nasileniu.

3 – urazy mechaniczne

Bywa jednak i tak, że sam człowiek nie jest wcale odpowiedzialny za posiadane problemy z zębami. Chce dbać o swoją jamę ustną i na co dzień raczej to robi, gdy nagle staje się uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, wskutek którego dochodzi u niego do rozwinięcia się poważnego urazu zęba. Takie sytuacje nie są może częste, ale od czasu do czasu stomatolog Wrocław musi sobie z nimi radzić. Urazy mechaniczne najbardziej zagrażają osobom uprawiającym różne dyscypliny sportowe, a zwłaszcza dyscypliny ekstremalne lub sporty walki.

4 – nadwrażliwość

To już ostatnia z tych popularniejszych przyczyna bólów zębów. Pomimo tego, że nie doskwiera ona wszystkim, dobry dentysta Wrocław diagnozuje ją coraz częściej. Nadwrażliwość objawia się występowaniem dolegliwości bólowych przy kontakcie z zimnymi i ciepłymi napojami bądź żywnością. Można ją leczyć przy pomocy odpowiednich past i płynów.

Podziel się