dentysta, stomatolog, wizyta u lekarza dentysty

Ból po leczeniu kanałowym – jak długo może się utrzymać?

Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe dla większości pacjentów jest dość nieprzyjemnym doświadczeniem. Najczęściej jest ono przeprowadzane w znieczuleniu, choć w pewnych wypadkach może też być ono wykonywane w narkozie. Zawsze po ustąpieniu działania leków może pojawić się reakcja bólowa związana z ingerencją w tkanki. Jak długo po leczeniu kanałowym boli ząb? Kiedy należy zacząć się martwić odczuwanym bólem, a kiedy można się go spodziewać?

Jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból?

Z pewnością nie można jednoznacznie stwierdzić, jak długo ból zębów po leczeniu kanałowym będzie się utrzymywał. W rzeczywistości jest to bardzo uzależnione od stanu jamy ustnej, rodzaju leczenia oraz od indywidualnej wrażliwości na ból. Są osoby, które będą na ból zębów po leczeniu kanałowym skarżyły się dużo bardziej niż inne. Zwykle jednak dolegliwości powinny utrzymywać się do kilku dni. Jeśli ból jest bardzo silny albo nie zmniejsza się z czasem, to koniecznie trzeba iść do stomatologa po to, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Być może w miejsce leczenia kanałowego wdał się stan zapalny i konieczne jest podanie antybiotyków lub dodatkowe oczyszczenie tego miejsca i usunięcie ewentualnej ropy, o ile się ona zgromadziła. Ból w ciągu pierwszej doby po leczeniu jest w pełni naturalny i należy się go spodziewać. Ważne jednak jest to, by z czasem jego natężenie się zmniejszało i po kilku dniach. Jest to wyraźnie odczuwalna oznaka poprawy i dowód na to, że rana w jamie ustnej się goi i wszystko wraca do normy.

Działanie przeciwbólowe

Po leczeniu kanałowym boli ząb dość długo, więc konieczne jest podejmowanie działań, które mogą go zmniejszyć. Dobrze jest stosować zimne okłady w postaci gotowych kompresów chłodzących. Można też sięgnąć po płukanki z rumianku lub szałwii, które działają antybakteryjnie i równocześnie przeciwzapalnie, co zmniejsza ryzyko pojawienia się bólu. Do tego też koniecznie trzeba pamiętać o możliwości przyjęcia środków przeciwbólowych. Najlepiej jest trzymać się pod tym względem zaleceń lekarza. Specjalista może doradzić, jakie środki przeciwbólowe w danym wypadku sprawdzą się najlepiej. Trzeba też pamiętać, że jeśli ból po leczeniu kanałowym utrzymuje się długo, to może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po antybiotyk. Ten z kolei może być wydany wyłącznie na receptę wypisaną przez lekarza.

Podziel się