suszone owoce, owoce suszone naturalnie

Czy suszone owoce bez cukru nadają się na biwak?

Zdrowie i uroda

Na biwaku nie mamy dostępu do lodówki, dlatego miękkie owoce jak winogrona, porzeczki, śliwki mogą nam się szybko zepsuć. Preferowane są jabłka, ale jeżeli jest to dla nas zbyt duże obciążenie, gdyż jabłka sporo ważą, najlepiej spiszą się nam tutaj owoce suszone niesiarkowane. Możemy je zjadać bezpośrednio po wyjęciu z opakowania lub poddać je obróbce termicznej.

Czym są owoce suszone niesiarkowane?

Owoce suszone bez dodatku dwutlenku siarki mają naturalny aromat i smak. Tracą jednak naturalny swój kolor. Po dodaniu siarkowego konserwantu barwa suszonych owoców będzie nadal bardzo atrakcyjna, ale zjadając takie owoce, łatwo możemy sobie zaszkodzić.

Natomiast spożywając owoce suszone naturalnie, bez siarkowania ich, możemy najeść się nimi do syta bez obawy przedawkowania dwutlenkiem siarki, gdyż jest on w nich nieobecny.

Zwracajmy zatem uwagę na oznaczenia na opakowaniach suszonych owoców w rubryce “składniki”. W szczególności nasza czujność powinna być wtedy, gdy decydujemy się jeść suszone owoce jako główne posiłki na wycieczkach i wypadach turystycznych.

Czy owoce suszone bez cukru są słodkie?

Suszone owoce bez cukru rafinowanego są słodkie ze względu na fruktozę, która jest naturalnym zdrowym cukrem. Fruktoza występuje w każdych owocach, a w suszonych jest jej zwiększona ilość. Suszone owoce są w pełni odżywcze, mogą więc stać się na biwaku głównym posiłkiem z dodatkiem np. płatków owsianych lub jako herbatka owocowa albo zwykła przekąska.

Ważne, aby kupując takie owoce zwrócić uwagę na ich skład. Wybierajmy suszone owoce bez cukru rafinowanego oraz bez szkodliwych konserwantów. Gdy w składzie produktu jest wymieniony konserwant od E200 do E228, świadczy to o jego zasiarkowaniu.

Jakie suszone owoce nadają się na bakalie?

Wszystkie owoce suszone bez cukru można zaliczyć do rodziny bakalii. Nazwa jest typowo turecka, ponieważ bakalie to po turecku kupiec, czyli nazwa suszonych owoców nosi w sobie historię tureckich handlarzy (bakkali) sprzed wieków przywożących te specjały do różnych krajów.

Do bakalii zalicza się nie tylko owoce suszone naturalnie, ale także orzechy oraz suszoną skórkę z pomarańczy i cytryny. Bakaliami są również przeróżne rośliny jadalne kandyzowane cukrem. Wszystkie te smaczności można dodawać do ciast (keksów, pierników, mazurków), ciastek, batonów, mussli.

Suszone owoce naturalnie można wykorzystać również do przygotowania napojów chłodzących z dodatkiem mięty, kompotów, a także do zup owocowych. Owocowa zupa z suszonych gruszek, jabłek i śliwek węgierek to smak polskiej tradycji. Posiłek taki gości na stołach wielu rodzin, spotykających się gromadnie na świątecznej wigilii Bożego Narodzenia.

Podziel się