Leczenie ortodontyczne w Szczecinie

Leczenie ortodontyczne w Szczecinie

Zdrowie i uroda

Jedną z ważniejszych i coraz bardziej popularnych specjalizacji stomatologicznych jest ortodoncja. Zajmuje się ona leczeniem wad zgryzu i prostowaniem zębów. Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia.

Dlaczego warto dbać o prawidłowy zgryz

Nie zawsze zęby rosną prosto, czasami nie mieszczą się w szczęce. Nieprawidłowy zgryz powoduje wiele problemów zdrowotnych, przede wszystkim szkliwo zębów szybciej się ściera i zęby narażone są na próchnicę lub choroby przyzębia. Przesunięte szczęki utrudniają rozdrabnianie pokarmów, może powodować to dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak leczyć wady zgryzu?

Najczęściej nieprawidłowości dentysta Szczecin zauważa podczas rutynowej wizyty i kieruje na konsultacje do ortodonty. To dokonuje oceny zgryzu i proponuje konkretną strategię. Czasami konieczne jest usunięcie zęba, by pozostałe mogły rosnąć swobodnie, czasami konieczne jest założenia aparatu ortodontycznego.

Klinika dentystyczna Szczecin

Leczenie wad zgryzu najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, kiedy kościec nie do końca jest zmineralizowany i szczęki łatwo poddają się kształtowaniu. Klinika dentystyczna Szczecin w ramach kontraktu podpisanego z NFZ oferuje bezpłatne leczenie ortodontyczne dla dzieci do lat 13. Kolejne wizyty kontrolne również są bezpłatne do 18-go roku życia.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod dentysta Szczecin może zalecić leczenie ortodontyczne także osobom dorosłym. Jest skuteczne, ale na efekty czasami trzeba poczekać aż dwa lata. I nie ma na wpływu rodzaj aparatu, ale podatność szczęki i zębów na korektę.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W przypadku dzieci stomatolog Szczecin zastosuje aparat ruchomy, który musi być wyjmowany podczas jedzenia, aktywności fizycznej i mycia.

W przypadku osób dorosłych stosowane są stałe aparaty ortodontyczne.

Do wyboru pacjenci mają:
• aparaty metalowe – najbardziej metalowe,
• ceramiczne i kryształowe – mniej widoczne,
• lingwalne – montowane po wewnętrznej stronie łuku zębowego, zupełnie niewidoczne,
• samoligaturujące – skracają czas leczenia ortodontycznego,
• nakładki ortodontyczne – do leczenia małych wad zgryzu.

O wyborze konkretnego rodzaju aparatu ortodontycznego decyduje stomatolog Szczecin po konsultacji z pacjentem biorąc pod uwagę rodzaj wady zgryzu, jej wielkość, efekty leczenia oraz koszty leczenia.

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga kilku kolejnych wizyt, podczas których stomatolog Szczecin będzie zmieniał siłę nacisku aparatu na poszczególne zęby.

Podziel się