Przerwa między zębami. Jak zlikwidować diastemę?

Przerwa między zębami. Jak zlikwidować diastemę?

Zdrowie i uroda

Widoczna pomiędzy górnymi „jedynkami” przerwa jest nazywana diastemą. Dla niektórych nie jest ona problemem, dla innych natomiast może być powodem do kompleksów. Na szczęście, diastemę można łatwo i szybko zlikwidować. Podpowiadamy, jaką metodę warto wybrać!

Każdej osobie z diastemą chcącej odwiedzić specjalistę jak stomatolog Kraków gwarantuje dostęp do najlepszych specjalistów w regionie.

Czym jest diastema?

Diastema, inaczej szpara, przerwa między zębami jest efektem rozsunięcia się zębów w górnym łuku zębowym. Wchodzi w skład zaburzeń położenia zębów, jednak nie zawsze konieczne jest jej leczenie.

Wyróżnia się różne typy diastemy:

 • prawdziwa – związana z nieprawidłowym wzrostem wędzidełka górnej wargi
 • rzekoma – wywołana przez brak siekaczy bocznych lub ich pomniejszenie
 • fizjologiczna – obserwowana u dzieci, nie wymaga leczenia

Obecnie diastemę może zlikwidować dentysta Nowa Huta, Kraków to obszar, gdzie na pacjentów czekają renomowane gabinety.

Jak usunąć szparę między zębami?

W gabinetach stomatologicznych w Krakowie oraz w całym kraju można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów skoncentrowanych na estetyce uśmiechu. Dobry dentysta Kraków czy w innym wybranym mieście może wtedy zasugerować najlepsze metody leczenia.

 1. Bonding
  To najtańszy sposób, aby pozbyć się diastemy. Zabieg polega na wykonaniu specjalnej nadbudowy z użyciem materiału kompozytowego – światłoutwardzalnego. Efekt widoczny jest od razu. Głównym minusem jest w tym przypadku krótsza trwałość zabiegu – najczęściej wymiana kompozytu konieczna jest po paru latach.
 2. Licówki porcelanowe
  To już trwalsze uzupełnienie, jakie może zaproponować stomatolog Kraków także jest miastem, gdzie można je wykonać. W tym przypadku na zębach umieszczane są cienkie płatki porcelany – licówki. Koszty wykonania takiego uzupełnienia są wyższe niż w przypadku bondingu, ale efekt utrzymuje się na wiele lat, dlatego to propozycja dla osób szukających długotrwałego uzupełnienia diastemy.
 3. Aparat ortodontyczny
  W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem, aby zlikwidować diastemę, jest aparat ortodontyczny. O wskazaniach do leczenia zdecyduje wtedy dentysta Nowa Huta czy w innym mieście. Najczęściej jest to konieczne wtedy, gdy korzenie zębów są rozsunięte na boki, natomiast ich korony schodzą się ku sobie.

Osobom planującym odwiedzić gabinet, w którym przyjmuje dobry dentysta Kraków może zaproponować długą listę adresów. Warto wtedy zdecydować się na polecanego specjalistę, który będzie mógł doradzić w wyborze najlepszej metody likwidacji diastemy i wykonać zabieg.

Podziel się