szkolenia SEP

Czego dotyczą uprawnienia SEP – ogólne informacje

Technologia Przemysł

Praca na stanowisku elektryka nie należy do najłatwiejszych. Bywa niebezpieczna, bo ma się do czynienia z prądem, ale z drugiej strony jest dobrze płatna. Jednak, aby legalnie wykonywać taki zawód, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia SEP. Co wiemy na temat tych kwalifikacji? Właśnie te informacje podamy w niniejszym artykule.

SEP uprawnienia – rodzaje

Pod skrótem SEP kryje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich. To organizacja, która zajmuje się tworzeniem specjalnych szkoleń. Po ich ukończeniu, każda osoba (pod warunkiem, że ma 18 lat i podstawowe wykształcenie) nabędzie umiejętności z zakresu eksploatacji (E) albo dozoru (D) przeróżnych urządzeń, instalacji i sieci. Jeżeli chodzi o same uprawnienia SEP, to należy wspomnieć, że dzielą się one na trzy grupy określające konkretne czynności. Mowa o G1 (obsługa urządzeń elektrycznych), G2 (dla pracowników mających do czynienia z sieciami cieplnymi) oraz G3 (praca z instalacjami gazowymi).

Kursy SEP – zakres tematyki

Przejdźmy teraz do zagadnień teoretycznych i praktycznych, z jakimi można zapoznać się, uczestnicząc w szkoleniach (online albo stacjonarnych). W przypadku kursów G1, każdy nauczy się m.in.:, jak obsługiwać urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej oraz sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV. Dodatkowo dowie się, jak funkcjonują maszyny elektrotermiczne, ratowniczo-gaśnicze oraz aparatura kontrolno-pomiarowa. Z kolei uprawnienia SEP G2 związane jest z eksploatacją urządzeń energetycznych. Chodzi o turbiny i kotły parowe oraz wodne na paliwa stałe, płynne i gazowe (mające moc co najmniej 50 kW), a także o piece przemysłowe i różne pompy czy wentylatory. Kiedy zainteresowana osoba zapisze się na szkolenie G3, wtedy pozna zasady działania urządzeń do produkcji i magazynowania paliw gazowych oaz sieci gazowych o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa.

Inne ważne informacje

Podsumowując, warto jeszcze zdawać sobie sprawę, że SEP uprawnienia są wydawane jedynie na pięć lat. Po tym czasie nie będą one już aktualne. Wtedy trzeba je odnowić. Szkoda, że ważność nie jest dłuższa, tym bardziej że w celu zdobycia kwalifikacji należy nie tylko ukończyć kurs, ale także przystąpić do egzaminu ustnego. Dopiero po jego zdaniu w ciągu dwóch tygodni otrzyma się odpowiedni certyfikat. Jeżeli wynik będzie negatywny, to nie ma mowy o tym, aby zdobyć SEP uprawnienie. Na szczęście można dostać drugą szansę, czyli powtórnie podejść do egzaminu, ale pod warunkiem, że złoży się odpowiedni wniosek oraz uiści opłatę.

Podziel się