dbanie o zęby

Stres – czy ma wpływ na zęby?

Zdrowie i uroda

Współcześnie stres jest wszechobecnym stanem, który ogarnia większość ludzi. Obecna dynamika życia sprawia, że ludzie nieustannie borykają się ze stresogennymi sytuacjami. Sam stres bywa również pozytywny, ponieważ działa na jednostkę w sposób mobilizujący. Jednak najczęściej to zjawisko występuje w negatywnej postaci, co też bezpośrednio przyczynia się do spadku odporności i innych problemów. Należy podkreślić, że stres nie pozostaje obojętny także w przypadku jamy ustnej. Klinika stomatologiczna zabrze doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego rekomenduje pacjentom regularne wizyty oraz systematyczną dbałość o zęby.

Stres – zgrzytanie zębami

Stres przyczynia się do zwiększenia napięcia nerwowego. W momencie, kiedy człowiek mocniej się denerwuje, odruchowo napina mięśnie, przez co często mocno zaciska zęby i nimi zgrzyta. Taka jest jedna z częstszych metod odreagowywania stresu u ludzi. Należy jednak pamiętać, że zgrzytanie zębami może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Stomatolog zabrze dzięki posiadanemu doświadczeniu podkreśla, że im mocniej zaciska się zęby, tym szybciej i bardziej się one ścierają. Niemniej jest to często odruch niekontrolowany, z którego większość osób nie zdaje sobie sprawy.

Najczęstsze objawy, które bezpośrednio sygnalizują wzmożone zgrzytanie zębami to nadwrażliwość na ciepłe i chłodne potrawy, mocno pościerane szkliwo, a także płaskie brzegi zębów. Warto również zaznaczyć, ze pod wpływem stresu wszystkie gruczoły ślinowe pracują zdecydowanie wolniej, co przyczynia się do produkcji mniejszej ilości śliny. Z kolei suchość w jamie ustnej w długiej perspektywie czasu będzie powodowała różne infekcje dziąseł. Pamiętanie o tych kwestiach pomoże nie tylko odpowiednio zadbać o zęby, ale również powiększeniu wiedzy, w jaki konkretnie sposób należy to robić.

Stres – problemy z dziąsłami

Większość gabinetów stomatologicznych doskonale zdaje sobie sprawę, że tego, że stres jest bardzo szkodliwy dla odpowiedniej kondycji zębów. W tym stomatolog zabrze, który dzięki doświadczeniu rozumie, że nieustanny stres bezpośrednio prowadzi do zapalania dziąseł. Ponadto przy takiej chorobie szybko może dojść do większych problemów takich jak paradontoza. Przy tej chorobie zęby są znacznie mniej stabilne, co może prowadzić do ich wypadania.  Dlatego warto pamiętać, że stres ma wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale również jego przewlekła forma może siać istne spustoszenie dla jamy ustnej. Odpowiednie profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważna w odniesieniu do każdego pacjenta.

Podziel się