dentysta, stomatolog

Mity dotyczące nowoczesnej stomatologii

Zdrowie i uroda

Dziś wiele osób żali się, że o dobrego stomatologa jest bardzo trudno. Tymczasem takie podejście ma niewiele wspólnego z prawdą. Można nawet powiedzieć, że jest determinowane bezpodstawnym strachem przed możliwościami nowoczesnej stomatologii. Jakimi zatem mitami jest “obwarowany” nowoczesny gabinet stomatologiczny Kraków?

Z NFZ to tylko gorzej…

Pierwszy mit dotyczy oceny skuteczności gabinetów stomatologicznych działających prywatnie i “państwowo”, czyli pod egidą Narodowego Funduszu Zdrowia. Wielu pacjentów uważa, że stomatolog przyjmujący na NFZ oferuje usługi na znacznie niższym poziomie niż analogiczny specjalista przyjmujący prywatnie. Tymczasem takie stwierdzenie jest w dużym stopniu nieprawdziwe. Owszem, nowoczesna klinika stomatologiczna Kraków oferuje np. szersze spektrum środków do znieczulenia, ale prawdą jest również to, że wielu stomatologów działających pod NFZ również je wprowadza.

Jeśli stomatolog, to tylko mężczyzna…

Powszechnie uważa się, że dobry gabinet stomatologiczny Kraków powinien być prowadzony wyłącznie przez mężczyznę. Co ciekawe, stwierdzenie to ma w sobie cień słuszności, gdyż wyrywanie niektórych zębów (zwłaszcza ósemek) wiąże się z poważnym wysiłkiem. Trzeba jednak pamiętać, że skutecznie działający gabinet dentystyczny Kraków to podmiot, którego pracownik (czyli dentysta) musi znać profesjonalne techniki pracy dentystycznej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, prace dentystyczne będą wiązać się z nadmiernym bólem, a nawet z… ryzykiem pewnych obrażeń.

Ekstrakcja = jedyna metoda skutecznej pomocy

Wielu pacjentów przychodzących “z bólem” uważa, że jedyną metodą ich wyleczenia jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Co gorsza, wielu dentystów uważa podobnie… Tymczasem usunięcie zęba to ostateczność, na którą nie zawsze warto się zgadzać. Faktycznie, jeśli ból jest silny, to usunięcie pozostaje jedyną, skuteczną metodą wyeliminowania danego problemu. Dlatego gabinet dentystyczny Kraków powinien być miejscem, w którym krok ten zostanie przedyskutowany na linii specjalista – pacjent.

Podsumowując, gabinet dentystyczny lub klinika stomatologiczna Kraków to częste “ofiary” mitów, które zwykle niesłusznie są rozpowszechnione wśród pacjentów. Niestety, owa “mitologia” często prowadzi do poważnych zaniedbań, które z kolei prowadzą do wielu poważnych chorób zębów.

Podziel się