wieża pod napięciem, elektryka

Czy warto zrobić uprawnienia sepowskie?

Technologia Przemysł

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia sepowskie, które są skierowane do osób pracujących w branży elektrycznej.

Czym jest kurs SEP?

Warto dodać, że szkolenia są przeprowadzane na terenie całego kraju, dlatego dostęp do nich jest stosunkowo łatwy. Młodzi elektrycy dopiero wchodzą na rynek pracy, ale powinni jak najwcześniej zdobywać kwalifikacje i podwyższać swoje kompetencje. Wymagania pracodawców są coraz większe, a to oznacza, że CV kandydata powinno się odpowiednio wyróżniać. Zapotrzebowanie na doświadczonych fachowców jest bardzo duże, dlatego raczej nikt nie powinien narzekać na brak pracy. Ważne jest jednak, żeby systematycznie się rozwijać i zdobywać wiedzę. Trzeba jednak uważać, ponieważ praca elektryka nie jest łatwa, a do tego jest dosyć niebezpieczna. Egzamin jest ustny, a za przygotowanie pytań odpowiedzialna jest Komisja Kwalifikacyjna. Wszystkie osoby pełnoletnie z podstawowym wykształceniem mogą przystąpić do kursu. Warto dodać, że do egzaminu można przystąpić również bez szkolenia, ale wtedy ciężko jest go zaliczyć z pozytywnym wynikiem. Oczywiście łatwiej mają uczniowie szkół elektronicznych oraz energetycznych. Sepowskie uprawnienia umożliwiają znalezienie lepiej płatnej pracy w zawodzie.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Według specjalistów wszyscy elektrycy powinni posiadać aktualne uprawnienie SEP. Po pięciu latach trzeba niestety jeszcze raz podejść do kursu, ponieważ po tym czasie SEP uprawnienia się przedawniają. Możemy wyróżnić następujące szkolenia: elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście kursy elektryczne, które są oznaczone jako G1. Z takiego kursu mogą skorzystać osoby pracujące przy eksploatacji oraz dozorze sieci i urządzeń elektroenergetycznych. Firmy szkoleniowe organizują kursy na terenie całego państwa. Najlepiej wybierać sprawdzone firmy szkoleniowe, które wiele lat działają na rynku i cieszą się naprawdę dobrą opinią. Wtedy możemy mieć pewność, że będziemy dobrze przygotowani do egzaminu. Koszt egzaminu wynosi 260 złotych brutto i jest już ustalony odgórnie. Warto dodać, że niektóre pytania mogą się powtarzać, dlatego opłaca się sprawdzać pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat. Niektóre przepisy prawne mogły się jednak zmienić, dlatego trzeba zachować maksymalne skupienie i sprawdzać dokładnie każde pytanie.

Podziel się