gabinet stomatologa

Poznaj różnicę – bonding czy licówki?

Zdrowie i uroda

Piękny uśmiech i białe, proste zęby to marzenie każdego. Obecnie jest wiele sposobów, aby odbudować zniszczone zęby — korona, bonding czy licówki. Warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne zabiegi. Najczęściej jest to wybór pomiędzy bondingiem a licówkami.

Licówki — podstawowe informacje


Licówki są powszechnie znaną metodą poprawienia wyglądu zębów. Zabieg polega na przyklejeniu do licowej strony zęba cienkich nakładek.
W zależności od materiału nakładki różnią się trwałością. Najtwardsze są licówki ceramiczne i porcelanowe, których cena jest wysoka. Alternatywą dla nich są nakładki kompozytowe. Jednak te po kilku latach wymagają wymiany. Na krótki okres zakłada się licówki akrylowe.
Przed nałożeniem niezbędne jest zeszlifowanie szkliwa. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, ale może być odczuwany dyskomfort.
Przed zabiegiem założenia licówek, należy wyleczyć próchnicę oraz stany zapalne dziąseł. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest bruksizm i część zaburzeń okluzyjnych.

Czym jest bonding?

Bonding jest zabiegiem stomatologicznym, który ma na celu odbudowę zębów. Cechuje się on niewielką inwazyjnością, a jego efekty utrzymują się do 5 lat.
Do odbudowy zębów wykorzystuje się żywicę kompozytową. Jest to elastyczny materiał, którego odcień można dostosować do odcienia zębów. Dzięki temu z łatwością może przywierać do szkliwa i umożliwia korektę kształtu zęba.
Zabieg przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest oczyszczenie szkliwa, a następnie może być konieczne zmniejszenie powierzchni szkliwa. Kolejno łagodnie wytrawia się szkliwo. Na tak przygotowany ząb nakłada się żywicę kompozytową, na którą nanoszony jest właściwy kompozyt. Całość utwardza się pod lampą stomatologiczną.

Co wybrać — bonding czy licówki?

Zastanawiając się nad wyborem bonding czy licówki, warto poznać różnice pomiędzy oboma zabiegami stomatologii estetycznej.
Bonding sprawdzi się w przypadku ukruszeń pojedynczych zębów. Niska inwazyjność sprawia, że jest to zabieg odwracalny w przeciwieństwie do licówek.
Na korzyść licówek przemawia trwałość używanych materiałów. To dobry wybór dla osób, które chcą się cieszyć pięknym uśmiechem długie lata. Zabieg nie wymaga ponawiania nawet do 15 lat.
Różnica jest także w ilości wizyt u stomatologa. W przypadku licówek niezbędne jest kilka wizyt i współpraca z protetykiem, bonding wykonywany jest na jednej wizycie.

Podziel się