koszty wymiany plomby, rtg zęba

Jaki jest koszt wymiany plomby?

Zdrowie i uroda

Wielu pacjentów nie ma zielonego pojęcia, ile kosztuje wymiana wypełnienia. Materiał, który wypełnia tkanki zęba to plomba. Z reguły na skutek długo nieleczonej próchnicy powstają duże ubytki.

Wymiana plomby

Warto podkreślić, że w gabinetach dentystycznych stosowane są różne rodzaje plomb. Materiały stosowane do ich produkcji cechują się różną wytrzymałością oraz zróżnicowaną ceną. Jeśli plomba jest dobrze dobrana i założona to pacjent może swobodnie żuć oraz gryźć pokarm. W tym artykule wyjaśnimy, ile kosztuje wymiana plomby. Plomba nie można odróżniać się od pozostałych zębów pod względem kolorystycznym. Zakłada się ją u pacjentów, u których powstały ubytki w uzębieniu na skutek próchnicy. Oczyszczenie zęba to nie wszystko, ponieważ trzeba go jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. W innym wypadku w głębsze warstwy będą dostawać się resztki jedzenia. Należy pamiętać, że odsłonięte oraz uszkodzone tkanki zęba są szczególnie podatne na zmiany temperatur. Są również wrażliwe na działanie kwasów zawartych w sokach i owocach oraz bakterii. Głównym zadaniem plomby jest ochrona odsłoniętych tkanek zęba przed czynnikami szkodliwymi. W ten sposób można również poprawić wygląd zęba uszkodzonego. Wymienić plomby możemy w prywatnym gabinecie dentystycznym oraz na NFZ. Należy jednak pamiętać, że kolejki na NFZ są dosyć długie, więc trzeba będzie trochę poczekać. Ile kosztuje wymiana wypełnienia? Koszt jest uzależniony od wyboru gabinetu oraz jakości plomby.

Koszt plomby

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Wymiana wypełnień zębowych w zębach przednich górnych oraz dolnych jest pokrywana przez fundusz NFZ. Można śmiało powiedzieć, że plomby kompozytowe są stosowane najczęściej. Do wypełnienia zębów bocznych używa się plomb amalgamatowych. Wyróżniamy jeszcze plomby porcelanowe oraz cementy glasjonomerowe. Warto mieć na uwadze, że plomby amalgamatowe wytwarzane są ze stopu metali i rtęci. Minusem jest kolor ciemnoszary, który sprawia, że mocno wyróżniają się na tle naturalnych zębów. Są jednak bardzo trwałe, a do tego tanie. Dawniej uważano, że plomby amalgamatowe negatywnie wpływają na zdrowie, ponieważ zawierają rtęć. Przeprowadzono jednak badania, które wykluczyły tę tezę. Plomby kompozytowe mają podobny kolor do naturalnego zęba. Do wypełnienia zębów trzonowych oraz przednich takie plomby nadają się perfekcyjnie.

Podziel się