zdrowe zęby, dentysta, stomatolog

Wybór pasty na nadwrażliwość zębów

Zdrowie i uroda

Spożywanie kwaśnych soków, cytrusów oraz napojów gazowanych prowadzi do demineralizacji szkliwa. Nadwrażliwość najczęściej pojawia się w pierwszych zębach trzonowych, siekaczach oraz kłach. Przeważnie występuje w okolicy szyjki zęba. Choroby takie jak refluks również pogarszają stan szkliwa. Zła szczotka oraz używanie złej pasty także może zaszkodzić naszym zębom.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

W tym artykule wyjaśnimy, co trzeba wiedzieć o nadwrażliwości zębów. Różne czynniki mogą podrażniać dziąsła, co skutkuje odsłonięciem szyjek zębowych. Lepiej nie stosować domowych metod usuwania kamienia nazębnego, ponieważ można sobie poważnie zaszkodzić. Od zakupu odpowiedniej odpowiedniej pasty do zębów powinniśmy rozpocząć naszą walkę z nadwrażliwością. Pasty na nadwrażliwość zębów zawierają związki fluoru, który zamyka kanaliki zębiny. Należy szorować zęby łagodnie i miękką szczoteczką, jeśli mamy uszkodzone szkliwo. Najlepiej ograniczyć kwaśne napoje oraz jedzenie cytrusów. Po wypiciu kwaśnego napoju trzeba odczekać godzinę i dopiero umyć zęby. Należy też korzystać z płynu do płukania ust oraz nici dentystycznych. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach. Nie można bagatelizować problemu, ponieważ w ten sposób można całkowicie zniszczyć swoje uzębienie.

Pasty na nadwrażliwość

Schorzeniem dotykającym zębiny zębowej jest nadwrażliwość zębów. Do zakończeń nerwowych docierają bodźce o charakterze chemicznym oraz termicznym, a to wywołuje ból. Działanie czynników chemicznych może być przyczyną odsłonięcia kanalików zębinowych. Czynniki chemiczne to przede wszystkim kwasy pochodzące z produktów żywnościowych. Neutralizowanie odczynu środowiska okołozębowego jest główną zasadą ochrony szkliwa przed jego uszkodzeniem. Warto podkreślić, że kwaśny odczyn prowadzi do szybszego odsłaniania zębinowych kanalików. Dostępne są również preparaty, które pomagają zmniejszyć pobudliwość obnażonych zakończeń nerwowych. W pastach znoszących nadwrażliwość przeważnie znajduje się azotan potasu. Jego głównym zadaniem jest blokowanie pobudliwości nerwów, czyli hamowanie bólu. Bezpieczne w stosowaniu są preparaty z tym składnikiem. Fluorek cyny to kolejny składnik past do zębów znoszących nadwrażliwość. Niskim współczynnikiem ścieralności cechują się pasty z aminofluorkiem. Jeśli ścieralność pasty jest wysoka to zamknięcie kanalików będzie niemożliwe. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jaka pasta na nadwrażliwość zębów będzie odpowiednia.

Podziel się